ناودانی چیست و انواع کاربرد آن

ناودانی چیست و انواع کاربرد آن

 

باید دقت کرد هنگام خریداری و استفاده از ناودانی ها ابتدا باید صنعت و کار خود را بررسی کرده تا متوجه شوید که به کدام نوع از ناودانی با چه جنس و کیفیتی نیازمندید. سپس به پیدا کردن کارخانه ای که آن را تولید می کند پرداخته و با توجه به بودجه خود محصول لازمه را خریداری نمایید.

 

ناودانی چیست؟

ناودانی درواقع مقطعی U شکل می باشد که کاربردهای صنعتی زیادی دارد. مصرف اصلی آن در صنعت ساختمان سازی می باشد. جنس ناودانی را می توان فولاد کربن دانست و شکل کلی آن به این صورت است که دارای دو بال که عمود بر جان آن هستند تشکیل شده است. ناودانی ها انواع مختلفی دارند و در دسته بندی های گوناگونی می توان آن ها را قرار داد. همچنین کاربردهای مختلفی نیز دارند که بستگی به کیفیت و دیگر پارامترهای آن دارد.

 

انواع ناودانی ها بر اساس جنس

ناودانی ها را اصولا بر اساس جنس دسته بندی می نمایند. می توان گفت اغلب ناودانی هایی که به بازار عرضه می شود از جنس فولاد کربن می باشد. اما می توان ناودانی هایی از جنس های دیگر نیز در بازار یافت. از جمله جنس های دیگر ناودانی می توان از آلومینیوم، گالوانیزه و استیل نام برد.

ناودانی هایی که از جنس آلومینیوم دارند بیشتر جنبه تزیینی داشته و در نمای ساختمان ها در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. این ناودانی ها بسیار سبک بوده و از یکسری آلیاژهای خاص ساخته شده اند. ناودانی هایی که جنسشان استیل می باشد نیز برای استفاده در محیط هایی که امکان خوردگی زیاد می باشد بسیار مناسب و پرکاربرد است.

 

انواع ناودانی ها بر اساس سایز

ناودانی هایی که ساده هستند و جنسشان از فولاد کربن می باشد، اغلب در سایزهای 16، 12، 10 و 8 به تولید رسیده و ارتفاع آن ها چیزی بین 30 تا 400 میلیمتر می باشد. ناودانی ها را اصولا در دو نوع شمبک و ساده تولید می کنند که مشبک ها برای تولید قفسه و شلف مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

انواع ناودانی های UPE، UNP و UPN

تفاوتی که ناودانی های UPE با UPN دارد در نوع و شکل بال هایشان می باشد. ناودانی UPE دارای بال هایی می باشد که صاف بوده و زاویه ای برابر با 90 درجه با جان ناودانی تشکیل داده اند. به این ناودانی ها نادانی های U شکل نیز می گویند. اما ناودانی های UPN دارای بال های زاویه دار بوده و شکلی مخروطی دارد. به این سری از ناودانی ها ناودانی های C شکل نیز می گویند.

ناودانی های UNP که ناودانی های اروپایی شناخته می شوند و این به این دلیل است که طبق استانداردهای اروپا ساخته می شوند، دارای وزنی بیشتر نسبت به دیگر ناودانی ها می باشند به همین علت به آن سری ناودانی های سنگین نیز گفته می شود.

 

انواع ناودانی ها بر اساس روش تولید

  • ناودانی های فابریک

ناودانی های فابریک به روش نورد به تولید می رسند. این روش به این گونه است که ابتدا شمش های فولادی حرارت دیده و شکل می گیرند و در نهایت به شکل رول از دستگاه های مربوطه خارج می شوند. سپس بعد از این مرحله این رول ها وارد نورد شده و با گذر از یکسری دستگاه های غلطک شکل گرفته و ناودانی می شوند.

در آخر قطعه های تولید شده را سرد می کنند. بر اثر سرما این قطعات دچار انقباض شده و به همین علت است که به این روش نمی توان ناودانی هایی با اندازه دیق به تولید رساند.

  • ناودانی های پرسی

ناودانی های پرسی را می توان نتیجه انجام پرسکاری روی ورق های فلزی دانست. این روش به این گونه است که ورق ها با طول های مشخص وارد دستگاه های پرس شده و در نهایت به شکل ناودانی فرم می گیرند.

ناودانی های پرسی به دلیل فشاری که به آن ها وارد شده است در ناحیه ای که بال ها و جان به یکدیگر متصل شده اند دارای ضخامت کمی می باشند. اما از این جهت که عملیات پرسکاری بسیار دقیق انجام می شود و تمامی اندازه های ناودانی دقیق است بسیار نوع پرکاربردی محسوب می شود.

 

تفاوت ناودانی های سبک با ناودانی های سنگین

تفاوت بزرگ و اصلی که این دو نوع ناودانی با یکدیگر دارند همانطور که مشخص است وزن آن ها می باشد و همچنین به دنبال آن تطابق با استانداردها و جدول اشتال. ممکن است که روش و شیوه تولید این دو نوع ناودانی یکسان باشد اما نتیجه و خروجی متفاوت خواهد بود و کیفیت متفاوتی نیز خواهند داشت.

ناودانی های سبک اصولا دارای وزنی کمتر نسبت به جدول اشتال بوده و ناودانی هایی که سنگین محسوب می شوند دارای وزنی برابر با جدول اشتال می باشند. ناوانی های سبک در ایران به تولید رسیده و در دسترس قرار می گیرند ولی ناودانی های سنگین در خارج از کشور تولید شده و یکسری کارخانه های داخلی نیز آن ها را تولید می کنند.

 

کاربرد انواع ناودانی

ناودانی ها بر اساس شکل و نوع و جنس و دیگر پارامترهایی که دارند دارای کاربردهای مختلفی نیز می باشند. از جمله این کاربردها می توان به استفاده از ناوادانی ها در صنعت ساختمان سازی، در صنعت ماشین آلات، در چهارچوب سازی، در صنایع دریایی و کشتی سازی، در تجهیزات ساخت و ساز و … اشاره نمود.

 

کلام آخر

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید ناودانی ها بر اساس پارامترهای مختلف به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند و انواع مختلفی دارند. به هیمن علت هر کدام از آن ها را می توان در صنایع مختلفی استفاده نمود. کارخانه های زیادی در سرتاسر ایران به تولید این قطعه با کیفیت عالی در شکل های مختلف می پردازند.

 

استانداردهایی که ناودانی ها براساس آن ها تولید می شوند کدامند؟

تمامی ناودانی های تولید شده بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی به تولید می رسند که از جمله این استانداردها می توان به استاندارد DIN 1026 و استاندارد ملی 4477 اشاره نمود. همچنین یکسری از ناودنی ها مطابق با استانداردهای اروپایی ساخته و در بازار عرضه می شوند.

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

قیمت نبشی

نبشی سایز 5

تماس بگیرید