رابیتس چیست و مهم ترین کاربرد انواع رابیتس

رابیتس چیست و مهم ترین کاربرد انواع رابیتس

 

رابیتس‌بندی یکی از محصولات پرکاربرد در ساختمان‌سازی است که در زیبایی نما و داخل ساختمان تأثیر زیادی دارد و به نوعی پایه برخی از گچ‌بری‌ها حساب می‌شود. این محصول به نام‌های متنوعی در بازار شناخته می‌شود که معمولاً غلط هستند. برای مثال ممکن است عباراتی مثل راویز چیست، رابیت چیست، راویس چیست و راویز ساختمانی در بازار به گوشتان بخورد. در این مقاله به رابیتس و کاربرد آن در ساختمان می‌پردازیم.

 

رابیتس چیست؟ مهم ترین کاربرد رابیتس

رابیتس چیست؟ این سوالی است که ممکن است برای شما که اولین بار است این نام را می‌شنوید نا آشنا باشد؛ بناراین در ادامه این متن به بررسی رابیتس و کاربردهای آن پرداخته شده است؛ رابیتس محصولی از گروه فلزات است که برای کارهای تزئینی در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. رابیتس ورقه فولادی مشبک است که از انواع ورق‌های گالوانیزه گرم تشکیل شده و با استفاده از مفتول‌های گالوانیزه رابیتس‌بندی به شکل یک لایه به شبکه فرعی متصل می‌شود.

رابیتس از کشش عرضی و پرس ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شود و بعد از گذر از مرحله برش آماده استفاده می‌شود. از رابیتس در سقف‌های کاذب، گچ‌کاری، گچ‌بری، پوشاندن بتن سیمانی، ترمیم ترک‌های ساختمانی و … استفاده می‌شود. استفاده از شبکه مناسب رابیتس باعث پیوستگی عمومی دیوار می‌شود و از ترک‌خوردگی و انفصال در کار جلوگیری می‌کند. حال که با مفهوم رابیتس چیست؟ و برخی کاربردهای آن اشنا شدید، بهتر است کمی هم با انواع آن آشنا شوید.

 

رابیتس

 

انواع رابیتس سقف

انواع رابیتس را میتوان به ترتیب زیر دسته بندی کرد:

1. بر اساس ستون: یک برگ رابیتس از تعداد مشخصی ستون تشکیل شده که دلیل نام‌گذاری آن نیز همین است.

2. بر اساس وزن: یک برگ رابیتس بسته به ضخامت ورقی که برای ساخت آن استفاده می‌شود وزن مخصوص به خود را دارد.

 

کاربرد رابیتس

برتری تنوع در ستون‌ها به سبب موارد کاربرد آن متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در سقف‌های کاذب که انتظار انعطاف بیش‌تری از ورق‌ها داریم، از ورق‌های نازک‌تر و منعطف‌تر استفاده می‌کنیم. معمولاً برای نمای ساختمان از رابیتس 13 ستونی سنگین‌تر استفاده می‌کنند زیرا باید وزن سنگ نما را تحمل کند، اما در سقف‌های کاذب وزن رابیتس اهمیت چندانی ندارد و در مواردی کار را برای مجری سخت‌تر می‌کند. رابیتس‌ها را با توجه به نوع کاربرد خود در وزن‌های مختلفی تولید می‌کنند. برای راحتی در استفاده در بازار برای هر یک از رابیتس‌ها یک دسته‌بندی انتخاب می‌شود:

 

انواع دسته‌بندی رابیتس بر اساس وزن

ردیف

نام رابیتس

محدوده وزنی

1

رابیتس سبک

رابیتس‌های با وزن کمتر از 600 گرم

2

رابیتس متوسط

رابیتس‌های با وزن 810 و 840 گرم

3

رابیتس سنگین

رابیتس‌های بالای 900 گرم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد رابیتس در بتن ریزی

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز اشاره شد، کاربرد رابیتس در بتن ریزی نیز جالب توجه است؛ معمولا از رابیتس در فونداسیون برای بتن ریزی های حجیم استفاده می‌شود. البته ااستفاده از آن نیز باید توسط مهندس متخصص بتن ریزی مدیریت شود. کاربرد رابیتس در بتن ریزی هم دارای مزایا و معایب خودش است. به عنوان مثال از مزایای کاربرد رابیتس در بتن ریزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت اجرای باالا
 • استحکام نسبی
 • فراوانی در بازار
 • امکان ایجاد طرح دلخواه مشتری

 

 

ابعاد رابیتس به چه صورت است؟

رابیتس در ابعاد استاندارد 240*60 سانتی‌متر تولید و عرضه می‌شود و مساحتی در حدود 1.44 مترمربع را پوشش می‌دهد که با در نظر گرفتن تلورانس این مقدار معمولاً 1.4 مترمربع محاسبه شده و با تقسیم متراژ کاری بر این عدد تعداد رابیتس موردنیاز به دست می‌آید. کاربرد رابیتس به چه صورت است؟ رابیتس‌ها امروزه از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی به شمار می‌آیند.

 

رابیس در بتن ریزی

 

کاربرد رابیتس در ساختمان

کاربرد رابیتس در ساختمان سازی چگونه است؟ درباره راویزکاری ساختمان باید بگوییم که در حال حاضر برای طراحی نماهای ترکیبی و چندلایه نیاز به یک سطح یکدست بر روی دیوار سقف وجود دارد. درواقع رابیتس‌بندی باعث پیوستگی و یکدست شدن سطح دیوار می‌شود. از طرف دیگر برای ترکیب مصالح مختلف نیاز به لایه‌های مختلف داریم که با اجرای رابیتس نما این امر ممکن خواهد شد. در ادامه به کاربردهای رابیتس‌بندی اشاره می‌شود:

 • رابیتس کاری دیوار
 • راویز سقف کاذب
 • رابیتس نمای ساختمان
 • آرک و اوین آشپزخانه
 • المان‌های شهری
 • ترمیم ترک‌های ایجادشده
 • سقف شیروانی، ساخت آلاچیق

قطعاً برای رابیتس‌بندی به سیم رابیتس نیاز خواهید داشت. سیم رابیتس‌بندی، درواقع یک مفتول 1.2 میلی‌متر بوده که در بازار به نام سیم رابیتس شناخته می‌شود. سیم رابیتس در دو نوع نرم و سخت طبقه‌بندی‌شده و می‌توان آن را به دو روش گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد تولید کرد.

 

 

آیا می‌دانید رابیتس کاری نمای ساختمان چگونه انجام می‌شود؟

برای نصب نمای سنگی، سیمانی، چوبی، کامپوزیت و … نیاز به یک زیرسازی وجود دارد. رابیتس بندی نما یکی از انواع زیرسازی نمای ساختمان است. برای این کار ابتدا پروفیل قوطی به ستون‌ها و تیرهای اصلی سازه متصل شده و سپس رابیتس کشی انجام می‌گیرد. درنهایت نیز نوبت به اجرای نما می‌رسد.

 

مزایا و معایب رابیتس

 

مزایای رابیتس

مزایای مزایای استفاده از رابیتس بسیار جالب توجه بوده که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد؛ از مزایای راویز کاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در دسترس بودن مصالح و نیروی اجرایی
 • سرعت مناسب اجرا

بعد از آشنایی با مزایای رابیتس، بهتر است کمی با معایب آن نیز آشنا شوید.

 

 

معایب استفاده از رابیتس

در مقابل رابیتس نیز مانند هر محصول دیگری که ساخته دست بشر است، دارای معایبی هم هست؛ معایب استفاده از رابیتس عبارت است از:

 • دستمزد و مصرف گچ جهت نازک‌کاری زیاد است.
 • محدودیت آب‌وهوا در اجرای لایه گچ وجود دارد.

 

 

مدت زمان اجرای رابیتس چقدر است؟

برای اجرای سقف رابیتس و کاربرد آن در ساختمان حداقل 4 نفر جهت مسئولیت‌های زیر موردنیاز است همچنین می‌توانیم برای افزایش سرعت تعداد نفرات را افزایش دهیم.

 • یک نفر جوشکار جهت اجرای زیرسازی
 • یک نفر کمک جوشکار جهت رساندن ابزار و مصالح به جوشکار
 • یک نفر رابیتس بند
 • یک نفر وردست رابیتس بند

 

راویز

 

مراحل رابیتس کاری یا راویزکاری چیست؟

رابیتس کاری نیز دارای مراحل خاص خود است. در ادامه با مراحل رابیتس کاری یا راویزکاری بیشتر آشنا خواهید شد؛ مراحل رابیتس کاری یا راویزکاری عبارت است از:

 1. نصب میلگردهای آویز
 2. نصب رابیتس
 3. گچ کاری

در اجرای سقف‌های ساده و بدون طرح با گچ سفید می‌توان گفت 2 استادکار ماهر با یک کارگر ماهر گچ ساز می‌توانند در یک روز کاری 30 تا 40 مترمربع را اندود نمایند. در قسمت‌هایی که دارای طرح است، مهارت استادکاران در اجرای طرح و درک آن‌ها از معماری و پرسپکتیو طرح و ابزار کار لازم و از همه مهم‌تر خود طرح و پیچیدگی آن در زمان اجرا تأثیر زیادی دارد و نمی‌توان زمان‌بندی مناسبی برای آن در نظر گرفت.

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

قیمت نبشی

نبشی سایز 6

تماس بگیرید